x

Coraz częściej otrzymuję zapytania, w których dowiaduje się, że nie ważne jak się jest zatrudnionym ZUS trzeba płacić z jakiegoś źródła. Coraz częściej mnie pytacie jak to zrobić, aby ZUS-u nie płacić. Ogrom ludzi nie wierzy, że to jest możliwe, a do tego legalne. Dziś kilka słów właśnie na ten temat.

Ustawa o ubezpieczeniach społecznych opisuje z jakich tytułów należy opłacać ZUS. Znajdziemy tam umowę o prace, umowę zlecenie, kontrakt menadżerski, wspólnicy spółek osobowych, osoby prowadzące działalności gospodarcze.
W każdej z powyższych sytuacji możemy zamienić formę współpracy z klientami/pracodawcami na inną. Poniżej znajdziesz kilka rozwiązań.

Szara Strefa

Coraz więcej ludzi oraz przedsiębiorców decyduje się na życie poza granicami prawa. Spowodowane jest to wysokimi podatkami i bardzo niestabilnym prawem. Takie „firmy” są zdecydowanie bardziej elastyczne oraz świetnie radzą sobie z konkurencją cenową, ponieważ nie muszą liczyć się z kosztami związanymi z administracją firmy. Oczywiście nie polecam takiej formy prowadzenia biznesu, ponieważ taki sposób powoduje, że pozostałe przedsiębiorstwa płacą jeszcze wyższe podatki. Jednak faktem jest, że rynek coraz częściej toleruje takie załatwienie sprawy.

 

 

 

Umowy Cywilno prawne

Z umów cywilno prawnych, szczególnie z umowy o dzieło często korzystają osoby związane z branżą IT (programiści, graficy). Ostatnio tzw. artyści również bardzo często sięgają właśnie po tą formę umowy. Coraz częściej szkoleniowcy, trenerzy, coachowie. Zawieranie wielu umów cywilno prawnych nie jest zakazane, a pozwala na legalne działanie i realizowanie zleceń dla firm. Należy pamiętać, że umowa o dzieło jest umową o rezultat i nie zawsze można ją zastosować.

Firma za granicą

Coraz więcej przedsiębiorców emigruje ze swoimi biznesami. Najpopularniejszym kierunkiem jest Wielka Brytania, jednak coraz częściej można spotkać „polskie” firmy w Niemiczech, czy takich rajach podatkowych jak Panama. Rozwiązanie jest generalnie skuteczne i dobre dla firm, które nie prowadzą stacjonarnego biznesu w Polsce, dla polskich firm. Dyrektywy UE mówią, o tym, że podatki oraz ZUS-y należy płacić w miejscu, w którym rzeczywiście prowadzi się biznes. A więc w biznesie stacjonarnym takie rozwiązanie może nie mieć sensu. Prędzej, czy później prawie na pewno znajdzie nas polski ZUS oraz Urząd Skarbowy.

Jednak jeżeli prowadzisz biznes w Internecie już dziś mogę zaprosić Cię do nagrania video i spółkach LTD w Wielkiej Brytanii.

Spółka z o.o.

Coraz więcej przedsiębiorców dojrzewa do tematu związanego z spółkami. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorców dojrzało do tego, że nie można prowadzić biznesu pod jednoosobową działalnością gospodarczą. Spółka z o.o. pozwala na nie płacenie ZUS_u za wspólników i członków zarządu i jednocześnie daje wiele możliwości związanych z optymalizacjami podatkowymi. Dodatkowo pozwala na dziedziczenie oraz sprzedaż firmy.
Więcej o spółkach tutaj.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.