3 zdarzenia, gdy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest dobrym wyborem

Cze 16, 2015Archiwum

Od wielu tygodni skupiamy się na tym, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest najgorszym możliwym wyborem. Ostatnio w rozmowie z moim mężem doszłam do wniosku, że są jednak sytuacje, które pewnie dotyczą stosunkowo nie wielkiej ilości ludzi, gdy prowadzenie firmy pod jednoosobową działalnością jest wytłumaczalne, bo na pewno nie można nazwać tego działaniem etycznym.
Piszę o tym, dlatego, żeby obalić mit, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest dobra dla uczciwych, pracujących przedsiębiorców. Nie zachęcam do tego typu działań, które opisuje poniżej.
Mam tylko nadzieję, że od dziś każdy kto przeczyta ten artykuł nie będzie twierdził, że osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze są bardziej wiarygodne.

 

 

 

ZADŁUŻENIA I ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA
Wiele osób dziś żyje we wspólności majątkowej. Gdy jedno z małżonków prowadzi firmę wtedy często małżeństwo decyduje się na rozdzielność majątkową. Załóżmy, że firma bierze sporo kredytów i właściciel firmy postanawia ich nie spłacać, a czasami nie jest w stanie ich spłacać. Jako osoba prywatna ogłasza bankructwo konsumenckie i kredyty zostają mu umorzone.

ŚMIERTELNA CHOROBA
Zdarzyło mi się słyszeć, że ludzie, którzy mają zdiagnozowaną śmiertelną chorobę również decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej. Część z nich bierze mnóstwo kredytów na siebie, aby rodzinie polepszyć byt, korzystają z rozdzielności majątkowej. W momencie śmierci rodzina nie przyjmuje spadku, tym samym kredyty zostają bez zabezpieczenia finansowego.

FIRMA POTRZEBNA NA KILKA DNI W ROKU
Są na rynku tacy przedsiębiorcy, którzy ciągle zawieszają i odwieszają swoją firme. Bywają tacy, którzy pracują na etatach, umowach o dzieło, czy zleceniach i co jakiś czas potrzebują wystawić FV. Zwykle dwa, trzy, pięć razy w roku. Takie osoby często korzystają z rozwiązania działalności gospodarczej. Posiada ona funkcję zawieszania i odwieszania. Dlatego osoby, które prowadzą biznes dorywczo korzystają właśnie z takiego rozwiązania.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna jest w mojej opinii jednym z najcichszych projektów rządu obok tzw. testu przedsiębiorcy, choć w tym przypadku zakłada on duże udogodnienia. Zwłaszcza dla startupów. W niniejszym wpisie skupimy się na tym czym jest Prosta Spółka Akcyjna, kto z...

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy

Test przedsiębiorcy nadal wzbudza wiele pytań oraz kontrowersji. Rząd ogłosił już, że testu nie będzie, ale jakaś weryfikacja jednak tak. Czego realnie się obawiać, z czym to się wiąże, kiedy to nastąpi? Dziś kilka słów wyjaśnienia.     [grwebform...

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Kiedy należy rozliczać kilometrówkę?

Rozliczanie samochodów ciągle dla wielu przedsiębiorców stanowi zagadkę. Od roku 2019 znowu zmieniło się kilka przepisów. Do tej pory ogólna zasada była taka, że jeżeli samochód nie jest własnością firmy należy prowadzić kilometrówkę. Od roku 2019 fiskus zmienił nieco...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.