x

2 SPOSOBY NA ZAŁOŻENIE SPÓŁEK Z O.O.

Lip 8, 2015Archiwum, Informacje

Przez wiele tygodni podczas różnych konferencji i konsultacji namawiamy przedsiębiorców do zakładania spółki z o.o.. Powołanie do życia takiej formy biznesu budzi wiele pytań. Najbardziej powszechne są dwie metody założenia spółki: internetowa oraz tradycyjna. Podpowiadamy, w jaki sposób założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ile kosztuje założenie spółki z o.o. 

Zakładanie spółki z o.o. – I metoda tradycyjna

Aby założyć spółkę metodą tradycyjną pierwszym krokiem jest napisanie umowy spółki. Zazwyczaj zleca się to prawnikowi. Drugim etapem jest udanie się do notariusza i podpisanie aktu notarialnego. Większość notariuszy posiada swoje wzory umów spółek, co pozwoli nam na pominięcie kroku pierwszego. W momencie podpisania umowy spółki zostajemy udziałowcami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Otrzymujemy wówczas dwa rozwiązania: 

1. W pierwszej kolejności udajemy się do GUS po REGON, następnie po NIP do Urzędu Skarbowego i dopiero składamy dokumenty do sądu

2. Od razu oddajemy dokumenty do sądu.

 

 

 

Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

  • Przygotowanie umowy spółki przez prawnika – koszt ok. 1000 zł
  • Podpisanie umowy u notariusza – koszt ok. 600 zł
  • Opłata za wpis do sądu – koszt  610 zł
  • Podatek PCC wynosi 0,5% od wartości kapitału zakładowego wnoszonego gotówką
  • Ewentualne zgłoszenie do VAT z potwierdzeniem – koszt 170 zł

Jakie są wady?
Wadą tej metody są wyższe koszty oraz długi czas oczekiwania na wpis w KRS-ie

Jakie są zalety?
Zaletą tej metody jest dedykowana umowa spółki, która jest tworzona pod konkretne potrzeby przedsiębiorcy oraz możliwość wniesienie kapitału zakładowego aportem.

Zakładanie spółki przez internet – II metoda

W tej opcji procedura jest dużo prostsza. Pierwszym krokiem jest wypełnienie i wysłanie druków na stronach KRS. Po kilku dniach przedsiębiorca uzyskuje numer KRS, NIP i REGON.

 

 

 

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. online?

  • Opłata za wpis do sądu – koszt 360 zł
  • Podatek PCC wynosi 0,5% od wartości kapitału zakładowego wnoszonego gotówką
  • Ewentualne zgłoszenie do VAT z potwierdzeniem – koszt 170 zł

Jakie są wady?

Wadą tej metody zakładania spółek jest szablonowa umowa spółki.

Jakie są zalety?

Zaletą tej metody zakładania spółki jest szybki czas rejestracji spółki oraz zdecydowanie niższe koszty.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat spółek SPRAWDŹ SZKOLENIA ONLINE

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Mały ZUS plus

Mały ZUS plus

Wiadomo już, że od 1 lutego wejdą w życie nowe przepisy odnośnie tzw. małego ZUS-u. Nowe sposoby rozliczania składek mają dotyczyć nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy rozliczali się na zasadach małego ZUS. Więc przepisy mają zastąpić poprzednie.  Jak jest...

Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Rok 2019 przyniósł nam wiele zmian, które albo już weszły w życie, albo wchodzą z początkiem roku 2020.  Dziś przypominamy naszym zdaniem kilka najważniejszych: Rejestr BDO  Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.