ZUS I KONTAKTY MENADŻERSKIE

ZUS I KONTAKTY MENADŻERSKIE

W wielu firmach, szczególnie spółkach akcyjnych niezwykle popularne jest zatrudnienie osób w zarządzie na podstawie kontaktów menadżerskich. Jest to umowa scharakteryzowana w kodeksie cywilnym, a więc omijamy przepisy związane z utrzymaniem pracowników etatowych. Najczęściej chodzi o to, że pracownik etatowy odpowiada finansowo maksymalnie do 3 krotności swojego wynagrodzenia. A w kontrakcie menadżerskim odpowiedzialność można ująć w dowolny sposób.

Wynagrodzenie z kontraktu menadżerskiego podlega składkom ZUS. Mówimy o wynagrodzeniach członków zarządu, które zwykle rozpoczynają się od 10 tys w górę. Tym samym składki ZUS będą na ogromnym poziomie. Zarówno menadżerowie jak i pracodawcy chcą opłacać je w zdecydowanie mniejszej wielkości. Od kilku lat popularne jest rozwiązanie, w którym to w pierwszej kolejności przyszły menadżer otwiera działalność gospodarczą i płaci z niej pełne składki ZUS, a w drugiej podpisuje kontrakt menadżerski. Dzięki takiemu zabiegowi składki z kontraktu ograniczają się tylko do składki zdrowotnej, która to prawie w całości pomniejsza zaliczkę na podatek.

Niestety rząd zauważył, że ogrom firm korzysta z tego typu rozwiązania. Pojawiły się już informacje, interpretacje a nawet stosowne przepisy, w których to skrócono takie rozwiązanie.
W tej chwili, jeżeli menadżer posiada jednocześnie działalność gospodarczą, z której opłaca ZUS jest zmuszony również opłacać ZUS z kontraktu menadżerskiego. To rozwiązanie póki co dotyczy tylko spółek akcyjnych – jednak należy mieć się na baczności. Zanim podpiszesz kontakt menadżerski sprawdź jakie przepisy odnośnie ZUS-u będą Cię dotyczyły.

Na te i więcej pytań odpowiadamy cyklicznie na naszym blogu. Aby dostawać od nas regularne informacje Zapisz się na newsletter. Dla każdej zapisanej osoby e-book obalający najczęściej spotykane mity o spółkach z o. o..

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl