Zatrudnienia pracowników w formie spółki pracowniczej

Zatrudnienia pracowników w formie spółki pracowniczej

Wiele naszych klientów oraz my samy zastanawiamy się w jaki sposób podwyższyć wynagrodzenia pracownikom nie powodując, że nasz koszt wzrośnie dokładnie podwójnie. Dziś większość pracodawców zatrudnia swoich pracowników na umowach o pracę lub umowach zlecenie. Przy większych kwotach, szczególnie w branży IT często stosuje się również jednoosobowe działalności gospodarcze. Wiele firm próbuje korzystać z umów o dzieło – jednak niestety większość z nich jest zawarta nie poprawie, co weryfikują kontrolerzy szczególnie z ZUS (pomijając fakt, że często nawet realne umowy o dzieło próbują na siłę przekształcić na zlecenie).

Jak zatrudniać pracowników?

W ostatnim czasie coraz więcej pracowników nie oczekuje od pracodawców umowy o pracę, ponieważ świetnie zdają sobie sprawę, że ZUS nie będzie w stanie wypłacić im żadnych świadczeń na poziomie pozwalającym utrzymanie, zakładając, że będzie wypłacał jakiekolwiek.
Cała ta sytuacja prowadzi do tego, że pracodawcy i pracownicy mają wspólne pole do rozmów na temat tego w jaki sposób się rozliczać. Czasy długoletniego zatrudnienia w jednej firmie już minęły. Osoby pracujące na przysłowiowych etatach nauczyły się, że liczą się relacje oraz podejście do pracy, a forma umowa nie ma przy tym żadnego znaczenia.

Spółka pracownicza

jedno z rozwiązań jakie się ostatnio pojawiło to tzw. spółki pracownicze. Nie jest to nic innego jak spółka z o.o., którą zakładają osoby tworzące firmę pracodawcy. W takiej spółce dotychczasowi pracownicy stają się członkami zarządu. Dzięki temu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu uchwały wspólników, które podlega tylko podatkowi PIT. Nie podlega składkom ZUS. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy zarabiają więcej. Znika Wam koszt związany z obsługą administracyjną umów zlecenie, czy umów o pracę. Nie ponosicie ryzyka związanego z kodeksem pracy typu badania lekarskie, szkolenia BHP, obowiązek ewidencjonowania czasu pracy. Taka forma zatrudnienia pozwala na realnie dogadanie się co do zadań, odpowiedzialności oraz czasu wykonywania pewnych zadań. Z jednej strony rozwiązuje problemy pracodawców, którym kodeks pracy ciągle związuje ręce. Z drugiej strony rozwiązuje również problemy pracowników, którzy dziś chcą pracować w elastycznym systemie czasu pracy, którzy chcą mieć wpływ na wyniki firmy, którym zależy na tym aby zarabiać więcej, a wpłaty do ZUS są rozumiane jako czyste wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Co to jest spółka pracownicza?

Spółka pracownicza to dziś rozwiązanie, które wdraża coraz więcej firm, ponieważ wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników i pracodawców.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl