Spółka z o.o. z działalności gospodarczej – wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Spółka z o.o. z działalności gospodarczej – wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Przez ostatnie tygodnie pokazywaliśmy, jak utworzyć spółkę z o.o.. Dziś kolejny z znanych sposobów. Definicję przedsiębiorstwa opisuje dziś kodeks cywilny. I jest to zorganizowana jej część. Tym samym jeżeli chcemy utworzyć spółkę z o.o. możemy jako aport wnieść do tej spółki zorganizowaną część swojej firmy – która jest dotychczas działalnością gospodarcza. Taki wkład będzie traktowany jako udział, tym samym będziemy właścicielami części lub wszystkich udziałów w spółce.
Aby to zrobić, trzeba w pierwszej kolejności mieć wycenioną wartość przedsiębiorstwa. Udziały mają swoją cenę oraz przedsiębiorstwo również ma swoją cenę. Musi tutaj dojść do uczciwej transakcji. Rozumiem, że najczęściej jest to transakcja, w której po obu stronach stoi ta sama osoba, jednak nie można zapominać, że spółka z o.o. jest „wirtualnym” człowiekiem. Posiada osobowość prawną, co czyni ją pełnoprawnym podmiotem gospodarczym, który jest reprezentowany przez innych ludzi.
To działanie zwykle rodzi za sobą wiele skutków podatkowych , które nie zawsze są korzystne. W dużym skrócie spółka z o.o. osiąga przychód w zamian za sprzedane udziały. Osoba prowadząca działalności gospodarczą osiąga przychód w zamian za brak zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy zastosować właściwie koszty uzyskania przychodu, aby dobrze wyliczyć zobowiązania podatkowe. Z moich doświadczeń wynika, że to działanie zwykle nie jest korzystne pod kątem podatków. Podkreślam jednak, że ma to miejsce często, co nie oznacza, że zawsze.
Jak w każdym tygodniu i tym razem zastanowimy się kto powinien skorzystać z tej formy zmiany działalności w spółkę. W mojej ocenie powinny z niej skorzystać osoby, których nie stać na wysokie koszty przekształcenia. Z drugiej zaś strony jeżeli np. dwie lub więcej osób prowadzą firmę razem, ale każde z nich ma swoją działalności gospodarczą mogą utworzyć spółkę, do której każde z nich wniesie zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat spółek już dziś zachęcam Was do zapoznania się z naszym bezpłatnym poradnikiem „Mity o spółkach z o.o.”.
Dodatkowo w naszym sklepie znajdziesz kilka ciekawych pozycji dotyczących spółek z o.o..

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl