4 sposoby rozliczania kryptowalut

4 sposoby rozliczania kryptowalut

Kryptowaluty w mojej ocenie staną się w najbliższym czasie największą udręką dla urzędów skarbowych, za czym idzie oczywiście udręka ludzi i firm, które postanowiły inwestować w kryptowaluty.

Podatek od kryptowalut

Prawda jest taka, że dziś nie ma jednoznacznej interpretacji urzędów skarbowych. Prawie codziennie trafiają do nas pytania, a jak rozliczać kryptowaluty. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom  Opiszemy dziś 4 sposoby, za pomocą których rożne osoby rozliczają podatek od kryptowalut.

Od wymiany

Ta forma rozliczania krytowalut jest niebezpieczna z naszego punktu widzenia. Załóżmy, że Pan Janek zakupił kryptowaluty:

Ile złotych za to zapłaciliśmy

Ile kryptowaluty X za to kupiliśmy

1200

10

1100

10

800

10

 

Wiele osób w momencie sprzedaży określa które kryptowaluty sprzedaje. Np. jeżeli sprzedajemy 20 kryptowalut po 1000zł to oczywiste jest, że weźmiemy je z tej puli co kupowaliśmy za 1200 i 1100. Wtedy gdy odejmiemy cenę zakupu  i cenę sprzedaży wychodzi, że mamy stratę. Ta forma jest niebezpieczna dlatego, że ani Wy, ani Urząd Skarbowy nie jest w stanie stwierdzić, które ktryptowaluty rozliczaliśmy tym samym jeżeli w ogóle zgodzą się na taką formę rozliczania to będą brali pod uwagę sumę wpłat i wypłat.

Za pomocą różnic kursowych

Można spotkać na rynku takie rozliczenie kryptowalut jak walut. Mam na myśli, że w przypadku waluty np. EURO bierze się cenę 1E wg średniego kursu NBP poprzedzającego dzień transakcji. W przypadku kryptowalut takie rozliczenie wydaje się być podejściem błędnym ponieważ nie są to waluty w rozumieniu prawa bankowego, tym samym nie można do nich stosować takich samych przepisów.

Jako towar handlowy

Duża część biur rachunkowych oraz księgowych z uwagi na dość liczne interpretacje urzędów skarbowych, jednak w ostatnich miesiącach te interpretacje są zastępywane nowymi. Chodzi tutaj o to, że kupiliśmy 100 sztuk kryptowaluty „X”. tym samym na magazynie ( wiem, że wirtualnym) mamy towar. W momencie jego sprzedaży płacimy podatek dochodowy od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu.

Na takich samych zasadach jak akcje i obligacje

Z uwagi na dostępność do różnych interpretacji odnośnie rozliczania kryptowalut uważamy, że z powodu miażdżącej przewagi właśnie takiego sposobu rozliczania kryptowalut powinniśmy rozliczać go w taki sposób.

Tym samym kupujemy kryptowaluty za np. 100 000zł. Po jakimś czasie sprzedajemy połowę z nich za 52 000zł. A więc mamy dokładnie 2 tys dochodu. 50% kryptowalut kosztowałoby 50 tys zł. Skoro sprzedaliśmy to za 52 tys to oznacza, że od 2 tys należy opłacić podatek. Od tego dochodu opłacamy podatek 19%.

 

Mam nadzieję że ta wiedza będzie dla Was trochę pomocna i mimo wszystko spojrzycie na kryptowaluty również z innej strony niż „łatwe” zarabianie.

Więcej o kryptowalutach dowiesz się tutaj.

W przygotowaniu jest również poradni dotyczący kryptowalut, który obecnie w przedsprzedaży możesz zakupić w promocyjnej cenie.

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl