Podatek dochodowy i koszty w firmie

Podatek dochodowy i koszty w firmie

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak to się dzieje, że wydali pieniądze, nie mają ich na koncie a jednak płacą podatek dochodowy. Ma to związek z zaliczaniem niektórych wydatków w koszty.
Kosztem uzyskania przychodu są ogólnie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Zanim jednak zaliczymy wydatek w koszty, powinniśmy zastanowić się, w jakim momencie możemy to zrobić.
Zakupione towary lub usługi, na które otrzymujemy fakturę (bądź inny prawidłowy dokument) zaliczymy do kosztów w momencie ich nabycia. Powinniśmy zwrócić też uwagę, czy są to koszty bezpośrednie, czyli takie, dzięki którym mamy konkretny przychód (np. zakup towarów), czy koszty pośrednie – inne niż te bezpośrednio związane z przychodem. Jest to ważne, ponieważ wydatki bezpośrednie muszą być zaliczone do kosztów dopiero wtedy, kiedy osiągniemy z nich przychód. Pośrednie natomiast uznajemy w dacie ich poniesienia.
Istnieją też wydatki, których nie będziemy mogli uznać za koszty uzyskania przychodu, jeśli nie będą one zapłacone. Przykład – wynagrodzenia dla pracowników. Jeżeli chcemy zaliczyć je do kosztów, musimy je najpierw wypłacić. Istotne jest, kiedy pracownik będzie je miał do dyspozycji. Jeżeli dotrzymamy terminu wypłaty, to będą one kosztem w tym miesiącu, za który przysługiwała wypłata. Jeżeli nie wypłacimy wynagrodzenia po terminie, to możemy zaliczyć je w koszty dopiero wtedy, kiedy je faktycznie wypłacimy. Jeżeli chodzi o umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia i o dzieło) to sytuacja jest nieco prostsza, ponieważ nie ma tu znaczenia, czy termin wypłaty został dotrzymany. W przypadku tego typu umów, wynagrodzenia są zaliczane do kosztów kasowo, czyli wtedy, kiedy zostaną faktycznie wypłacone i pracownik będzie już miał je do dyspozycji.
Podobnie jest za składkami ZUS płaconymi przez pracodawcę. Mówiąc bardzo ogólnie, jeżeli nie zostanie dotrzymany termin ich opłacenia, to zaliczamy je w koszty dopiero wtedy, kiedy zostaną uregulowane i wpłyną one na rachunek ZUSu. Również w przypadku umów cywilnoprawnych składki ZUS mogą być zaliczone w koszty dopiero z chwilą ich rzeczywistej zapłaty do ZUS.
Odsetki to również niestandardowe koszty pod względem zaliczania ich w odpowiednim czasie. Odsetki od zobowiązań, będą stanowiły koszt tylko, jeśli będą już zapłacone. Mowa o odsetkach, które mogą być kosztem, np. odsetki od pożyczek i kredytów, od zobowiązań wobec kontrahentów, czy odsetkowa część raty leasingu.

Natalia Lutyńska

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat spółek z o.o. kliknij tutaj

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl