Nie wkładaj rąk do paszczy krokodyla, czyli o tym jak spółka może zabezpieczyć Twój majątek

Nie wkładaj rąk do paszczy krokodyla, czyli o tym jak spółka może zabezpieczyć Twój majątek

Przedsiębiorcy bardziej świadomi często zdają sobie sprawę, że spółka cywilna, czy jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się z tym, że zarówno ich majątek firmowy jak i prywatny jest zaangażowany w ewentualną odpowiedzialność za powstałe szkody.
Istnieją jednak formy prawne, które pozwalają na to, aby oddzielić wyraźną linią majątek firmowy i prywatny. Jednym z tych sposobów jest spółka z o.o..

Spółka z o.o. posiada swoją osobowość prawną. Dzięki temu samodzielnie odpowiada za swoje zobowiązania. To w dużym uproszczeniu powoduje, że udziałowcy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. W razie czarnego scenariusza, w przypadku, gdy spółka jest nie wypłacalna w pierwszej kolejności spłaca się zobowiązania pieniędzmi lub innymi aktywami (np. nieruchomości, ruchomości) spółki. Gdy tych środków zabraknie komornik zwykle wydaje decyzje o niewypłacalności spółki.
Wtedy może się zdarzyć tak, że osoby którym jesteśmy dłużni pieniądze założą sprawę przeciwko członkom zarządu o celowe prowadzenie firmy w taki sposób, aby nie opłacić swojego zobowiązania. W momencie, gdy ten proces zarząd przegra, dopiero wtedy można zająć ich prywatny majątek.
Zarząd jednak ma furtkę, jeżeli w ciągu 30 dni od daty, kiedy to spółka staje się nie wypłacalna zgłoszą do sądu wniosek o upadłość w dużym uproszczeniu stają się zwolnieni z odpowiedzialności finansowej. Właśnie dlatego spółka nazywa się z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie bez odpowiedzialności. W tym miejscu warto też wspomnieć, że wyjątkiem w tej sytuacji są zobowiązania podatkowe zwolnienie z odpowiedzialności finansowej nie działa.

Mówiąc o zabezpieczeniu własnego majątku mam na myśli dwa sposoby:
– pierwszy z nich to zabezpieczenie się jako zarząd od odpowiedzialności cywilnej za błędnie podejmowane decyzje. Takie ubezpieczenie można kupić w firmach ubezpieczeniowych i pozwala na pokrycie ewentualnych strat wynikłych z błędnie podjętych decyzji

– drugi, który ostatnio mam okazję coraz częściej obserwować to prowadzenie kilku spółek z o.o., gdzie w jednej z nich utrzymuje się majątek prywatny, druga spółka jest do utrzymywania majątku spółki, a trzecia do prowadzenia biznesu. Takie rozwiązanie pozwala na wyraźne oddzielenie wartości majątkowych od codziennego prowadzenia biznesu. W mojej ocenie coraz częstsze stosowania takiego stanu rzeczy wynika z niezwykle niestabilnego oraz z nie przyjaznego prawa w Polsce.

Mam nadzieję, że już niebawem w Polsce będziemy mogli żyć spokojnie i nie obawiać się o własne majątki.

Więcej na temat spółek z o.o. możesz dowiedzieć się podczas szkolenia Bezpieczny Biznes bez ZUS i podatków. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl