Kiedy Sp. z o.o. spółka komandytowa może okazać się dobrym rozwiązaniem?

Kiedy Sp. z o.o. spółka komandytowa może okazać się dobrym rozwiązaniem?

W ostatnich kilku latach popularne stały się spółki z o.o.. I nie ma co się dziwić. Dzięki nim wzmacniamy bezpieczeństwo prawne naszych firm, często dość mocno jesteśmy w stanie zoptymalizować podatki i obowiązkowe opłaty do ZUS za właścicieli oraz członków zarządu. Spółka z o.o. niesie za sobą wiele korzyści, jednak przychodzi taki moment, że przestaje być wygodna w użytkowaniu.

Pierwszym symptomem jest moment, kiedy optymalizacje podatkowe w spółce z o.o. powodują, że jako osoby prywatne wpadamy w drugi próg podatkowy. To jest właśnie ten moment, kiedy powinniśmy przyjrzeć się możliwościom jakie daje nam spółka z o.o. spółka komandytowa.

To co najważniejsze to, że spółka komandytowa jest spółką osobową z osobowością prawną. Występują w niej dwie role: komandytariusza i komplementariusza.

Komandytariusz to tzw. bierny wspólnik. Wnosi swój wkład pieniężny i oczekuje na zyski jakie wypracuje zarządzający spółką komplementariusz. Komandytariusz nie zarządza spółką, ale też jego odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej. A więc „nic nie robi”, ale też nie odpowiada.

Drugim wspólnikiem w spółce komandytowej jest komplementariusz. Komplementariusz kompletnie odpowiada za swoje działanie, czyli ponosi pełną odpowiedzialność za działania spółki komandytowej. Właśnie dlatego najczęściej to właśnie w roli komplementariusza stawia się spółkę z o.o.. Wtedy odpowiedzialność osób fizycznych jest ograniczona prawie do zera.

Dodatkowo wspólnicy spółki komandytowej mogą otrzymywać swoje wynagrodzenie na zasadach podatkowych, w taki sam sposób jak w działalności gospodarczej działa podatek liniowy (czyli odprowadzamy od dochodu zawsze 19%). Dzięki temu kończy się konieczność wpadania na drugi prób podatkowy (w przypadku samodzielnej spółki z o.o.).

Spółka z o.o. Spółka komandytowa nie jest rozwiązaniem dla każdego i zawsze najlepszym. Jednak w momencie kiedy spółka z o.o. zaczyna uwierać wysokością podatków warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach z o.o. sp.k kliknij tutaj

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl