Jakie są role w spółce i jaka jest ich odpowiedzialność?

Jakie są role w spółce i jaka jest ich odpowiedzialność?

W spółkach z o.o. często mylone są osoby, które tą spółkę zakładają, czyli udziałowcy z członkami zarządu. Co więcej nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że pomimo tego, że są to osobne role to można je łączyć.
Dziś w dużym skrócie opowiadamy o każdej z ról.

– wspólnicy
Wspólników może być nieskończenie wiele. Są to osoby, które posiadają określoną ilość udziałów w spółce. Ważne jest to, że osoby te generalnie wkładają kapitał do spółki i oczekują zysków. Ich odpowiedzialność jest określona do wysokości wniesionych udziałów. Dziś minimalny kapitał zakładowy dla spółki wynosi 5 tys złotych. Załóżmy, że spółkę zakłada dwóch wspólników i każdy z nich ma 50% udziałów. Oznacza to, że każdy z nich wkłada do spółki 2500zł i do takiej wysokości ponowi odpowiedzialność za działania spółki.

Wspólnicy mają w ogromnym uproszczeniu trzy prawa w spółce:
– powołują zarząd
– odwołują zarząd
– mają prawo do wypracowanego przez spółkę zysku.

– zarząd
Zarząd jest powoływany przez wspólników uchwałą. W spółce minimalnie musi występować jeden członek zarządu i nazywa się on Prezesem Zarządu. Należy pamiętać, że to jedyna rolna w spółce. Więc jedna osoba może jednocześnie pełnić role wspólnika oraz członka zarządu. Zarząd odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Jednak w przypadku jakichkolwiek zajęć należy pamiętać, że w pierwszym kroku zajmuje się majątek spółki, a dopiero w drugim istnieje taka możliwość – a nie pewność, że być może dojdzie do zajęcia majątku zarządu. Jednak tutaj odsyłam Was do pytania dotyczącego odpowiedzialności zarządu w spółce.

– prokurent

Powszechnie uznaje się, że prokurent nie ponosi w spółce żadnej odpowiedzialności. W dużym uproszczeniu rzeczywiście tak jest. Często traktuje się go, jako osobę, która może podpisywać różnorakie dokumenty w imieniu zarządu, jednak nie ponosi za to odpowiedzialności. Prokurenta powołują również wspólnicy i powinni zgłosić takie powołanie do sądu. Prokurent to osoba, która posiada swoiste pełnomocnictwo do działania spółki. Ważne jest to, że od stycznia 2016 mocno zmieni się odpowiedzialność prokurenta. W przypadku, jeżeli reprezentanci spółki (czyli zarząd oraz prokurenci) nie zgłoszą wniosku o upadłość w odpowiednim momencie ponoszą taką samą odpowiedzialność bez względu na funkcję pełnioną w spółce.

– rada nadzorcza
Rada nadzorcza lub komisja rewizyjna jest ciałem obowiązkowym dla spółek, w których łącznie spełnione są dwa warunki: wspólników jest więcej niż 25, a kapitał zakładowy spółki wynosi więcej niż 500 tys zł. W każdym innym przypadku powoływanie rady nadzorczej nie jest konieczne.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl