4 sposoby na prowadzenie firmy bez ZUS

4 sposoby na prowadzenie firmy bez ZUS

Bardzo często przedsiębiorcy pytają mnie, ale czy można prowadzić firmę bez płacenie ZUS-u. Prawda jest taka, że obciążenia ZUS są jednym z rodzajów istniejących już podatków, a więc stosunkowo trudno ich unikać. W przypadku zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o pracę, czy zlecenie właściwie staje się to nie możliwe. Ale możliwe jest chociażby nie płacenie ZUS-u za właścicieli firm. Właśnie dziś skupimy się na czterech możliwościach pozwalających na nie płacenie ZUS-u.

Firma bez ZUS:

Spółka z o.o.

Na temat spółek z o.o. w internecie krąży wiele historii. Nadal jest więcej mitów niż prawdziwych informacji, jednak coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakładanie spółek z o.o.. Pozwalają one na nie płacenie ZUS-u za udziałowców oraz członków zarządu. Spółka ma też inne korzyści takie jak możliwe do zastosowania optymalizacje podatkowe, ograniczona odpowiedzialność, czy jasność przepływów pieniężnych.

Spółka Akcyjna

Ten temat dotyczy raczej dużych firm, a przynajmniej średnich. Nie miej pozwala na wyłączenie z płatności ZUS-u akcjonariuszy. Spółka akcyjna właściwie też ogranicza do zera odpowiedzialność akcjonariuszy. Jednak jest zdecydowanie trudniejsza w codziennym prowadzeniu niż np. sp. z o.o..

Spółki zagraniczne

W naszym kraju co chwila są jakieś fale na zakładanie spółek najpierw na Cyprze, Malcie, później w Wielkiej Brytanii, obecnie w modzie są Czechy i Estonia. Prawda jest taka, że te rozwiązania oczywiście pozwalają na nie płacenie zobowiązań ZUS-owych, jednak realnie niewiele przedsiębiorców z Polski powinno korzystać z tych rozwiązań. Ograniczenia jakie są narzucane to sprawy związane z fizycznym miejscem prowadzenia firmy.

Prowadzenie firmy bez udziału budżetu państwa

Umieściłam to trochę z przekory. Jednak prawa jest taka, że szara strefa rośnie w horrendalnym tempie. Ogrom transakcji w Polsce jest realizowanych bez udziału budżetu Państwa. I z punktu widzenia omijania danin wobec państwa jest to najskuteczniejsza metoda, choć nie twierdzę, że legalna w aktualnym stanie prawnym.

 

Jeżeli zaciekawiły Cię spółki z o.o. możesz skorzystać ze specjalnego szkolenia przygotowanego specjalnie dla przedsiębiorców.

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl