Dylematy podczas zatrudniania pracowników

Dylematy podczas zatrudniania pracowników

Każdy przedsiębiorca prędzej, czy później dochodzi do wniosku, że nie da się zrobić wszystkiego samemu. I przychodzi ten moment, gdy decyduje się na zatrudnienie kogoś. I zwykle po podjęciu tej właśnie decyzji staje na rozdrożu, ale w oparciu o jaką formę umowy?

Zatrudnianie pracowników

Większość pracowników preferuje umowę o pracę. Taka forma umowy daje im złudne poczucie bezpieczeństwa oraz profity. Jednak dla pracodawcy wiąże się to z ogromnymi kosztami pracy. Jest to główny powód przed którym pracodawcy nie chcą zatrudniać ludzi w oparciu o umowy o pracę. Jednak znalezienie osoby do współpracy, która nie chce pracować na etacie jest zdecydowanie trudniejsze. Tutaj na szczęście powoli ludzie rozumieją, że umowa o pracę wiąże się z ogromnymi kosztami obu stron, a bezpieczeństwo które proponuje jest niezwykle złudne.

Pomimo ogromnych kosztów pracodawcy, jest część przedsiębiorców, którzy decydują się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych i wnioskują o zwrot części wynagrodzenia do PFRON.

Zdecydowana część przedsiębiorców jednak decyduje się na zatrudnienia w różnych formach umów cywilno prawnych. Chęć nie płacenia wysokich kosztów ZUS jest tak ogromna, że przedsiębiorcy popełniają wiele błędów podczas zatrudnienia pracowników w oparciu o umowy cywilno prawne. Na tym właśnie do rangi umów śmieciowych urosły umowy cywilno prawne. To właśnie z ich powodu jest wszczynana znaczna część spraw w sądzie pracy, to z ich powodów przedsiębiorcy mają niezwykle dużą ilość kontroli w swoich firmach.

Tutaj powinno paść pytanie a co zrobić, aby tak nie było? Obserwując rynek z niezwykle bliskiej pozycji, ponieważ jestem jednym z przedsiębiorców staram się przeciwdziałać zatrudnianiu na podstawie umowy o pracę, bo jest to niezwykle nie efektywna forma zatrudnienia, jednak z drugiej strony nie zachęcam przedsiębiorców do podpisywania fikcyjnych lub nie zgodnych z prawem umów cywilno prawnych. Moją misją jest edukacja przedsiębiorców w zakresie zatrudnienia pracowników, współpracy z nimi, ale również pokazywanie pracownikom alternatywy w stosunku do umowy o pracę. Alternatywa ta ma dać im wolność czasową, ekonomiczną oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zmierzając do końca przedsiębiorca w Polsce boryka się z jednej strony z problemami mentalności, z wysokimi kosztami zatrudnienia oraz z prawem. Skoro nie można ominąć tych trzech rzeczy jednocześnie trzeba pomyśleć inaczej. Inaczej dla mnie oznacza, że każdy weźmie odpowiedzialność za siebie i swoje działania. Wtedy nikt z nas nie będzie musiał sobie zadawać pytania skąd brać pracowników i jak płacić im jak najmniej.

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl