Czy mogę robić flipy nie mają zarejestrowanej firmy?

Czy mogę robić flipy nie mają zarejestrowanej firmy?

Działalność zwana flipami polega na tym, że kupujemy nieruchomości, remontujemy i sprzedajemy z zyskiem.

Zdaje sobie sprawę z na rynku funkcjonują różne sztuczne pozwolenia, że jedno mieszkanie to można itp. Chcę dziś skupić się na tym, co można, czego nie można, i co się stanie jak będziemy robili nie do końca legalne transakcje i nas na tym przyłapią.

A więc zacznijmy od tego co można:

Definicja prowadzenia działalności jest dość jednoznaczna i mówi, że jeżeli wykonujemy jakieś działania w celu uzyskania korzyści finansowych to jest to prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu polskich przepisów. A więc, jeżeli szukamy na rynku nieruchomości tzw. okazji. Kupujemy tanio, później sporo wkładamy w remont. I na końcu sprzedajemy ze sporym zyskiem. Takie działanie od początku było z naszej strony celowe i wiedzieliśmy, że robimy to w celach korzyści majątkowych. Tym samym od początku powinniśmy prowadzić działalność gospodarczą lub realizować te transakcje za pomocą np. spółki z o.o..  Więcej o tym jak działa spółka z o.o. przy branży nieruchomości opisujemy w naszym poradniku inwestora.

Bardzo często pytacie mnie, czy jeżeli robicie „małą” ilość flipów to czy wtedy można to robić bez firmy. Moja odpowiedź brzmi – legalnie nie można. Jeżeli ciekawi Was jakie transakcje są legalne, a jakie nie przy jakim typie nieruchomości to dość szczegółowo zostało to opisane w naszym Poradniku Inwestora.

Zdaje sobie sprawę, że wiele początkujących inwestorów realizuje kilka flipów rocznie bez prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego co zaobserwowałam to czym większe miasto tym więcej takich transakcji jest trudno zauważalna dla urzędników. Nadal nie oznacza to jednak, że jest to działanie zgodne z obowiązującym prawem.

No i pada pytanie, co się stanie kiedy będziemy realizowali flipy bez prowadzenia firmy i urząd złapie nas za rękę.

Prawdopodobnie nic wielkiego w sensie odpowiedzialności karnej. Otrzymacie nakaz poprawienia rozliczeń podatkowych. Jeżeli będą jakieś zaległości wynikające z korekt to trzeba będzie opłacić zaległe podatki wraz z odsetkami. No i oczywiście nie możemy w tym wypadku zapominać o ZUS i należnościach związanych z koniecznością opłacania składek.

W Poradniku Inwestora opisaliśmy dokładnie jak sobie poradzić z taką sytuacją, jakich korekt należy dokonać oraz jakie są realne konsekwencje kwotowe przy różnych typach opodatkowania dochodu z nieruchomości.

Zachęcamy Was do szczegółowego zapoznania się z tematyką podatkową przy prowadzeniu inwestycji w nieruchomości. Jest tam sporo zawiłości oraz niejasności. Na wiele pytań typu: jaką formę opodatkowania wybrać, kiedy mogę realizować flipy, kiedy będzie obowiązywał mnie podatek VAT znajdziecie w naszej książce Poradnik Inwestora na Rynku Nieruchomości.

 

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl