5 DECYZJI, JAKIE MUSISZ PODJĄĆ PRZED OTWARCIEM FIRMY

5 DECYZJI, JAKIE MUSISZ PODJĄĆ PRZED OTWARCIEM FIRMY

Jesteś osobą, która zdecydowała się zostać przedsiębiorcą. Wiesz, że nie jest to kraina mlekiem i miodem płynąca. Jesteś jednak pewny swojego pomysłu i wiesz, że chcesz zajmować się prowadzeniem firmy. Przed Tobą kilka formalnych decyzji. Postaramy Ci się je możliwie ułatwić.

1. Wybór formy prawnej

Dziś mamy w Polsce trzy duże opcje:

– jednoosobowa działalność gospodarcza – tutaj dowiesz się dlaczego nie powinieneś wybierać tej formy prowadzenia biznesu

– Spółki osobowe (cywilna, jawna, komandytowa)
Spółki osobowe mają wiele podobnych właściwości do działalności gospodarczej. Największa wada spółek osobowych w dużym uproszczeniu jest taka, że każdy ze wspólników solidarnie odpowiada za zobowiązania pozostałych wspólników bez względu na to, czy one dotyczą spółki, czy nie.

– spółki kapitałowe (spółka z o.o. oraz SA)
Jesteśmy zwolennikami spółek kapitałowych, ponieważ dają one bezpieczeństwo oraz można je łatwo kupić i sprzedać. Ich forma ogranicza odpowiedzialność wspólników oraz zdecydowanie oddziela portfel firmy od portfela prywatnego. Do tego wszystkiego pozwala nie płacić ZUS-u oraz pozwala na skorzystanie z wielu optymalizacji podatkowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach z o.o.? Kliknij tutaj


2. Wybór formy opodatkowania

Wybierając jednoosobowa działalność gospodarczą możesz wybrać:
– podatek liniowy – oznacza to, że bez względu na wysokość swojego dochodu zawsze zapłacisz 19% podatku. Jest to bardzo dobre dla osób, które zarabiają więcej niż 85 tys rocznie. Omijają dzięki temu drugi próg podatkowy

– podatek na zasadach ogólnych – czyli do tzw. progu podatkowego płacisz od dochodu 18%, a powyżej tego 32%

W przypadku każdej z form działalności warto zastanowić się, czy płacić podatki miesięcznie, czy kwartalnie. Dla firm, które mają w miarę stabilne przychody warto aby rozliczały się miesięcznie. Firmy, które mają dłuższe terminy płatności lub mają nie stabilne przychody i koszty wtedy warto rozliczać się kwartalnie.

3. Czy zostać płatnikiem VAT

Są firmy, którym opłaca się być VAT-owce, są takie które musza, a są też takie które nie muszą, a jednak warto, aby się zgłosiły. Tajniki zgłaszania się do VAT możesz przeczytać w innym naszym artykule.

Chcesz poznać tajniki VAT? Kliknij tutaj

4. Weryfikowanie biura rachunkowego

Wielu przedsiębiorców pyta nas, w jaki sposób zweryfikować czy dane biuro jest dobre, popularne, odpowiedzialne. Polecamy sprawdzić ile osób pracuje w biurze. Jednoosobowe biura są mało bezpiecznie, ponieważ gdy ktoś wyjedzie na urlop zostają Państwo bez opieki. Warto sprawdzić w jakiego rodzaju firmach specjalizuje się biuro rachunkowe. Zarówno do spółek kapitałowych, jak i spółek osobowych oraz działalności gospodarczych należy mieć zdecydowanie inną wiedzę. Warto sprawdzić, czy biuro bierze pełną odpowiedzialność za księgi, czy posiada ubezpieczenie.
To z jakim biurem współpracujecie ma ogromne znaczenie dla przyszłości Waszej firmy.

5. Sposób, w jaki zatrudnisz pracowników

Wiele pracodawców obawia się umowy o pracę i słusznie. Coraz częściej, szczególnie na początku gdy pracownicy nie są nam potrzebni w całym wymiarze czasu pracy wolimy dać inną umowę niż umowa o prace.
Pod tym linkiem
http://www.zustoniemus.pl/3-najpopularniejsze-umowy-cywilno-prawne/ możesz znaleźć więcej informacji na temat umów cywilno – prawnych

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz publikacje przeznaczone dla przedsiębiorców.

Podaj swój adres email aby otrzymać nasz bezpłatny poradnik

Zapisz się także do newslettera aby być na bieżąco

zapisz mnie do newslettera

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisując się do newslettera akceptujesz nasz regulamin i politykę prywatności

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl